|
Če želite, lahko skozi nastavitev spletnega mesta, dodate lastne sloge pisave.
Za uporabo določenega stila, označite tekst, ki ga želite spremeniti in nato kliknite na izbrani slog, npr. navadni, običajno velik, ipd.
Četudi kopirate tekst iz drugih lokacij, se bo ta ob vnosu v urejevalnik (CTRL+V) avtomatično spremenil v navadni slog. Torej, ne glede na kodiranje in slog pisave, se bo tekst takoj prilagodil vašemu predizbranemu grafičnemu dizajnu.
Na ta način uporabnik urejevalnika ni prepuščen samemu sebi, temveč nad njim vedno bedi sistem Spletnik, katerega končni cilj je vedno bil (in vedno bo), lepa, urejena in učinkovita spletna stran.
Urejanje teksta
Urejevalnik teksta in slik vključuje večino standarnih možnosti za urejanje teksta. Teh pa ste verjetno že vajeni iz Worda, Notepada ali Wordpada. Oglejmo si jih...
Z uporabo te skupine ikon lahko tekst poudarite, ga naredite poševnega, podčrtate ali
Ikone za poravnavo teksta vam omogočajo da določate pozicijo teksta. Lahko ga poravnate levo, desno, sredinsko in obojestransko.
Te ikonice omogočajo izdelavo seznama, ki je lahko označen s številkami, črkami ali krožci.
Že želite določen odstavek zamakniti v desno ali levo stran, označite tekst in kliknite na eno od teh dveh ikon.
Ti dve ikoni prideta prav v primeru, če v vsebini želite imeti "dvignjeno" ali "spuščeno" besedilo.
S pomočjo "koledarčka" lahko v besedilo vstavite trenutni datum in čas.
Shrani, izreži in prilepi. Razveljavi in uveljavi tekst, ...
S pomočjo Ikone Shrani lahko hitro shranite vsebino, medtem ko jo urejate. Ne da bi pri tem morali osvežiti vsebino ali objaviti stran. Shranjene spremembe bodo takoj prenešene na stran. Ta funkcija pride zelo prav v primeru, ko izdelujete vsebino in pri tem obstaja nevarnost, da se lahko recimo prekine povezava. Zakaj bi morali narediti vse še enkrat, ko pa lahko vedno samo kliknete na ikono za shranjevanje sprememb. Shranite lahko tudi s pomočjo dveh tipk, in sicer Ctrl + S.
Ikone Izreži, kopiraj, prilepi, so sestavni del vsakega tekstovnega urejevalnika. Tako kot se uporabljajo drugje, jih lahko koristimo tudi tukaj. Enostavno označite tekst, kliknite na ikono (izreži, kopiraj) in nato zopet kliknite, tokrat v prostor kamor želite prilepiti ta tekst. Kot alternativo lahko uporabljate tudi tipkovnico. Za Izreži uporabite Ctrl+x, za kopiraj Ctrl+c in za prilepi Ctrl+v.
Ti dve puščici vam omogočata razveljavljanje in uveljavljanje urejanja. Če poenostavimo, če se želite vrniti na predhodno akcijo, kliknite na razveljavi ali pritisnite Ctrl+z, če pa ste korak že razveljavili in želite zopet uveljaviti vmesni korak, potem kliknite uveljavi ali pritisnite Ctrl+y. Ikona razveljavi pride zelo prav v primeru, če ste naredili korak, za katerega želite da ga ni bilo. Torej, če ste kaj izbrisali ali premaknili in bi radi stvari vrnili na svoje mesto, je (pod pogojem, da niste vmes ničesar shranjevali) v tem primeru najlažje samo klikniti na ikono razveljavi.
Ko ste končno zadovoljni z vsebino, pritisnite gumb , ki se nahaja na dnu urejevalnika. S tem boste dokončno spremenili vsebino na vaši strani, tako kot ste jo že s klikom na Shrani.
Prav tako pa lahko nastavite kot zunanjo povezavo tudi elektronski naslov. Ko povezavo z elekronskim naslovom kliknete le ta odpre privzet program na vašem računalniku, ki ga uporabljate za elektronsko pošto. Povezave s sidromso zelo uporabna stvar, še posebej če želite uporabljati povezave, ki vodijo do določenega stavka, odstavka, slike ali sekcije spletne strani.Najprej morate na mesto, kamor želite da vodi povezava, vstaviti sidro.
Zatem ko ste vstavili sidro, mu sedaj lahko dodate tudi povezavo z iste ali druge podstrani, menija ali slike iz galerije.
|
|
Če želite odstraniti rob tabele, ga morate nastaviti na 0px.
Če robu tabele želite dodati določeno barvo, kliknite na kvadratek poleg okenca in določite barvo.
Če želite med celicami imeti razmak, ga določite s pomočjo Celičnega razmaka na desni strani. Z določanjem obloge celice, določamo razmak med celico in vsebino, ki se nahaja v tej isti celici.
Spodaj vidite kako dodajanje celičnega razmaka in obloge celice vpliva na končni videz tabele.
Ni celičnega razmaka niti obloge celice | Celični razmak omogočen | Obloga celice omogočena |
Za določanje vertikalne poravnave vsebine v celici uporabite padajoči meni Vertikalna poravnava. Izbirate lahko med Vrhom, sredino in dnom.
V nekaterih primerih boste želeli v že obstoječo tabelo dodati tudi novo tabelo. V takšni situaciji enostavno kliknite v že obstoječo tabelo in nato gumb vstavi tabelo.
Velikost in dimenzije tabele
Tabeli lahko določate velikost v odstotkih ali v pikslih. Oboje lahko spreminjate po vaši volji.
Z dimenzijoniranjem s pomočjo odstotkov, širina tabele ne bo fiksna. V takšnem primeru se bo prilagajala širini celotne strani ali tabele v kateri se nahaja. Z dimenzioniranjem s pomočjo pikslov pa bo vaša tabela fiksna in se ob različnih ločljivostih zaslonov in brskalnikov ne bo spreminjala.
Podobno lahko določamo širino stolpca, ki se nahaja v tabeli. Torej ne določamo samo velikosti tabele, temveč tudi velikosti celic, ki jih ta tabela vsebuje. Recimo, da želite vsebino razdeliti na tri enake dele....če vsaj dvema od teh treh stolpcev določimo širino 33%, se bodo celice razdelile enakovredno glede na širino matične tabele.
Če vemo, da je tabela široka npr. 600 px, lahko stolpcem določimo tudi širino 200 px. Torej lahko uporabimo tako piksle, kot tudi odstotke.
Ko določate odstotke, vedite da skupna vrednost odstotkov ne sme presegati skupnih 100%.
Ko za določanje širine celic v tabeli uporabljate piksle, skupna vrednost ne sme presegati širine matične celice.
Če bo vaša vsebina vseeno presegala širino, ki ste jo preddoločili za celice in tabelo, se bodo te prilagodile širini vaše vsebine.
Bodite torej pazljivi pri prenašanju vsebine iz drugih spletnih mest, ker je lahko širina tabele (ki je ne vidite) večja, kot ste jo določili v vašem urejevalnik teksta in slik.
Uporaba barv v tabelah za lepši izgled vaše vsebine
S pomočjo barvne palete (ko kliknete na kvadratek za tabelo ali celico) lahko tabelam in celicam določate barvo ozadja. To lahko najprej izberete iz predlaganih barv (v skladu z vašim dizajnom vam sistem Spletnik predlaga najbolj verjetne in skladne barve) ali pa vnesete vrednost za neko določeno barvo...npr. #ffffff za belo barvo.
Za dostop do barvne palete torej kliknite na ikono za ozadje tabele ali ozadje celice.
Za odstranjevanje barve kliknite na ikono za izbris.
|
|
Če želite z zamenjavo zamenjati vse označene (najdene) besede v tekstu
, kliknite na ikono Zamenjaj vse.Za ohranjanje sprememb, ki ste jih naredili s pomočjo funkcije "Poišči in zamenjaj" in izhod, morate klikniti na ikono Prekliči.
|